În luna decembrie 2024, în retailul alimentar din România au fost deschise, în total, 29 de magazine. Acest calcul include doar deschiderile de magazine comunicate oficial, motiv pentru care este posibil să mai revenim cu update-uri la acest articol. Retailerii care au inaugurat magazine în luna decembrie 2024 sunt PENNY, Lidl, Kaufland, Profi, Carrefour și Auchan.
PENNY
PENNY România a încheiat anul 2024 cu un total de 416 de magazine la nivel național, după deschiderea a 8 unități noi în luna decembrie. Astfel, PENNY a inaugurat magazine în Ploiești, Timișoara, Calafat, Drobeta Turnu-Severin, Călărași-Dăbuleni, Bechet, Dej, și Găești.
Lidl
Lidl România a continuat investițiile pe plan local și în decembrie și a inaugurat 3 magazine în Vladimirescu, Râmnicu Vâlcea și Brașov și a încheiat anul 2024 cu o rețea de 365 de magazine.
Kaufland
Kaufland România a inaugurat în decembrie 2024 două magazine noi în Moinești și în Călărași, ajungând la o rețea națională de 187 de magazine la final de an.
Profi
PROFI, retailerul ce deține rețeaua cu cea mai mare acoperire națională și cu cele mai multe magazine din România, a inaugurat 10 magazine în luna decembrie 2024. Cu aceste deschideri, rețeaua națională a ajuns la 1.768 de magazine, dintre care pe formatul Super 778, pe formatul Go 366 si pe formatul Loco 624.
Carrefour
Carrefour România a inaugurat în luna decembrie trei noi magazine: un magazin Market în Comuna Ciorogârla – Str. Adunați nr.44, Sat Darvari, și două magazine Express, Express COSMOPOLIS – Str. Europa nr. 9bis, jud. Ilfov (Corp B) și Express GALAȚI BRĂILEI – Str. Brăilei nr. 78, bloc BR4A.
Astfel, retailerul a ajuns la finalul anului 2024 la 454 de magazine la nivel național, dintre care 57 hipermarketuri, 191 în format Market, 145 în format Express Integrat, 34 de francize și 27 în format Supeco.
Auchan
Auchan a deschis în luna decembrie trei magazine noi în format Simply by Auchan, în București, Pitești și Buzău. Rețeaua de magazine de proximitate Simply by Auchan atinge, astfel, pragul de 10 unități deschise în primele șase luni de la lansarea acestui format.
Pe toate formatele, Auchan încheie anul 2024 cu o rețea națională de 447 magazine, cu structura: 26 hipermarketuri, 7 ATAC Hiper Discount, 8 supermarketuri Auchan, 395 unități MyAuchan (majoritatea situate in statiile Petrom), 10 magazine Simply by Auchan și un magazin Auchan Go.
Întregul conținut al site-ului www.retail-FMCG.ro este proprietatea S.C. Retail FMCG Media S.R.L. și este protejat de legea dreptului de autor, neputând fi preluat, copiat parțial sau integral sau folosit pentru crearea de articole derivate, fără acordul expres scris în prealabil al proprietarului. Folosirea în alt scop decât cel personal sau non-comercial este strict interzisă.
Fii primul care află cele mai proaspete ştiri din #retail-ul alimentar, industria #FMCG, #eCommerce, #FoodService și #servicii dedicate retailului, știri pe care le vei putea primi gratuit, direct pe adresa ta de e-mail,
Abonează-te gratuit la newsletter
Publicația retail-FMCG.ro reprezintă platforma ideală pentru a vă promova produsele sau serviciile. Mai multe detalii, AICI.
retail-FMCG.ro a lansat platforma online B2B Meetings, locul de întâlnire al cererii cu oferta de echipamente, tehnologii și servicii pentru retail. B2B Meetings conectează companiile de retail cu potențialii furnizori de servicii pentru retail
Înregistrare
