Herbamare

Retailerii din Marea Britanie se bat pentru o felie mai mare dintr-un tort mai mic

Per ansamblu, britanicii au cheltuit mai puţin pe alimente în luna ianuarie decât în aceeaşi perioadă a anului trecut, potrivit Nielsen, citat de FT.com, în ciuda inflaţiei ridicate. Dar lanţurile de magazine tip discount Aldi şi Lidl au avut preţuri cu 10% mai ridicate, potrivit Kantar, salariile în scădere obligând unii consumatori să-şi facă cumpărăturile în altă parte.

Fiecare dintre cele patru lanţuri mari din Marea Britanie sau „The big four” – Tesco, Sainsbury’s, Morrison şi Walmart’s Asda – încearcă să obţină o felie mai mare din acest tort care continuă să scadă. În următorii patru ani, aceştia plănuiesc să inaugureze aproximativ 5,5 milioane m² de spaţiu nou de vânzare, echivalentul unui nou lanţ întreg de mărimea Sainsbury. Retailerii vând mai puţine produse alimentare, dar nu suficient pentru a umple toate raioanele.

Iată cum arătă top 10 retaileri din Marea Britanie, luând în calcul vânzările brute din 2009 (top realizat de Planet Retail):

Nr crtRetaileri din Marea BritanieVânzări brute in Marea Britanie în 2009 (în milioane de €) Total vânzări la nivel global în 2009   (în milioane de €)
1Tesco Plc48.40070.100
2J. Sainsbury Plc24.00024.000
3Asda (Walmart)22.900307.800*
4WM Morrisons Supermarkets Plc18.30018.300
5Co-operative Group Ltd.17.50017.500
6Marks & Spencer plc11.30013.100
7JLP John Lewis Partnership Plc8.8009.000
8Spar UK Limited3.7003.700
9Lidl ( Schwarz-Group)2.60055.000
10Aldi Sud1.900
*Walmart Stores Inc.
Ți-a plăcut acest articol? Recomandă-l și altora:
Vrei să primeşti noutăţile din Retail & FMCG în fiecare dimineaţă pe email?
Alătură-te celor 6,974 cititori fideli!

Te afli aici: Prima pagină: » Retail » Retail international » Retailerii din Marea Britanie se bat pentru o felie mai mare dintr-un tort mai mic

Spune-ți părerea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

%d blogeri au apreciat: